مدتی است در فضای اینترنت از جمله ایمیل ها موضوعی تحت عنوان ” خرده گیری مهندسان ژاپنی به برج میلاد — خیلی جالبه” منتشر و دست به دست میشود لازم دیدم که ضمن انتشار این مطلب نظر خودم را هم بیان کنم و از مخاطبین محترم بیست نیز تقاضا میکنم نظر خودشون را ابراز نمایند.

اصل داستان:
کامنت مهندسان ژاپنی به ساخت برج ۵٠٠ میلیون دلاری میلاد

خب این کل شرحی بود که احتمالا شما قبلا هم دیده بودید که حاوی نکاتی است که ابهاماتی بهش وارد است که بعضی هاشو اینجا میگم:
در جایی بیان میشه ” و حتی تا فاصله ده ها یا صد ها کیاومتر اصلا یک تپه ۴٠٠ یا ۵٠٠ متری هم نیست!!!!!!!! ویا “خوب اگه شما مسوول این پروژه بودین چرا این برج رو روی اون کوهها نساختین؟؟؟ ” “توکیو یه شهریه که در کنار اب های ازاده. بلندترین منطقه اون ١٠٠ متر ارتفاع نداره . در ضمن تا ۶۵ کیلومتریش کوه ١٠٠٠ متری هم نیست “
این مهندسین ژاپنی حتما با راوی این داستان شوخی کرده اند! اول اینکه گفته اند توکیو کوه ندارد!! ایشان لابد تا حالا توکیو را ندیده اند ویا حتی این عکسش را هم در اینترنت ندیده اند!

من منخصص برج سازی نیستم ولی برج های زیادی دیدم ولی تا حالا نه دیده ام و نه شنیده ام که برج مخابراتی را بالای کوه بسازند! اشتباه نشود دکل مخابراتی را نمیگویم! دکل مخابراتی در دامنه های توچال هم زیاد نصب کرده اند ولی برج مخابراتی را بالای کوه نمیسازند!
بعد میگه “برج رو که برای رقابت نمیسازن ، برای نیاز میسازن”
عجب! من تا حالا فکر میکردم که این برجها مزیت های دیگری نظیر جذب توریست و بهبود نمای شهر را هم دارند!
دوستان من اطلاعات زیادی در مورد برج سازی ندارم شاید برج میلاد اشکالات زیادی داشته باشد که من از آنها بی اطلاع هستم اما اینهایی که این متخصص ژاپنی عنوان کرده به هیچ وجه تکنیکی نیست متلا اما به سادگی میتوان در یافت که یک متخصص هیچوقت نمی پرسد که آیا شفت برج کاربری مسکونی دارد یا نه!
اصلا مشخص نیست این ۵۰۰ میلیون دلار از کجا آمده است اگرچه کلا بهاء ساخت در ایران بالاست ولی این موضوع مختص تنها برج سازی نیست. شاید طولانی شدن زمان تکمیل پروژه از دلایل گران تمام شدن ساخت آن باشد.
اگر شما شخصا به برج رفته باشید و از امکانات آن چه در پائین برج چه در بالای برج دیدن کرده باشید از اینکه چنین مجموعه معظم و مجهزی در شهر تهران دارا هستیم لذت می برید و اصلا هم به این فکر نمیکنید که این برج صرفا برج مخابراتی است به نظر من تکمیل و بهره برداری این برج یکی از بزرگترین دستاورد های مهندسین ایرانی است و مورد تحسین بسیاری از سازمان های مهندسی دنیا قرار گرفته است
من خودم شخصا هرگاه از نزدیک برج رد میشوم از قدرت ، عظمت ، استواری و هیبت برج لذت میبرم و احساس غرور میکنم
بیایید اینقدر نسبت به خودمان و هموطنانمان بی مهر نباشیم و ناکاربلدی ، سوء مدیریت ، فساد و …. بعضی ها را به پای همه ننویسیم و همه چیز را زیر سئوال نبریم متاسفانه افراد مبتکر و کارا نسبت بزرگی از جامعه ما را تشکیل نمیدهند!
برج میلاد علاوه بر جاذبه های فراوان و برخورداری از مدرن ترین و بهترین تکنولو‍‍ژی ها ارتباطی و فناوری روز دنیا، بعنوان یک نماد ملی، مهد آثار تاریخی،فرهنگی و هنری ایرانی است.
در طراحی و معماری برج میلاد از آثار و نقوش فرهنگی ایرانی و اسلامی استفاده شده است. در بسیاری از قسمت های این برج از طرح ها و نقشه هایی استفاده شده است که با فرهنگ و هنر ایرانی بسیار عجین است.
نمایش آثار نفیس هنری، تاریخی و صنایع دستی در گالری های واقع در برج برای شناساندن فرهنگ کهن ایران به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، تماشای پرده های شاهنامه که بر روی دیوارها و ستون های رستوران گردان نصب گردیده است، نمایش عناصر اصلی حیات و افسانه و تمثیل های ایرانی و اسلامی در گنبد آسمان که برگرفته از فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایران است، نمونه هایی از این آثار تاریخی، فرهنگی و هنری برج میلاد است.
همانطور که گفتم من در این زمینه تخصصی ندارم و اطلاعاتم در حد معلومات عمومی هست، ولی با همین حد اطلاعات تقریبا برایم شکی نمانده که داستان بالا بیشتر تخیلی است تا واقعی و تکنیکی، البته به نظر میرسد که راوی آشنایی سطحی در حد یک کارگر مشغول در پروژه در مورد برج دارد و اسم تعدادی از تجهیزات سازه برج سازی به گوشش خورده ولی ایراداتی که از زبان متخصصین ژاپنی بیان میکند نشانگر دو چیز است اول اینکه ایرادات بسیار غیر کارشناسی و نا پخته است دوم اینکه این دوست عزیز هرگز با ژاپنی ها برخوردی نداشته و از خلق و خوی ایشان چندان مطلع نیست، آنها محجوب تر از ما ایران ها هستند و هرگز با تحقیر و یا طعنه صحبت نمیکنند! مثلا اینکه برج را برای نیاز میسازند نه برای رقابت نمیتواند از سوی یک ژاپنی بیان شده باشد!